Podaruj dziecku szczęście ukryte w srebrnej łyżeczce

Podaruj dziecku szczęście ukryte w srebrnej łyżeczce

Opublikowany

Towarzyszące od urodzenia szczęście, dobre zdrowie i pomyślność losu - każdy z nas choć raz poznał w życiu taką osobę. W Polsce mówimy wówczas, że ktoś taki „urodzony jest w czepku”, a w krajach anglosaskich zwykło się określać takie osoby mianem urodzonego ze srebrną łyżeczką w ustach. Oto skąd wzięła się ta piękna legenda. 

Szczęście, dobrobyt i długie dostatnie życie

hefra-dlaDzieci-21.jpg
Anglosaskie powiedzenie nawiązuje do popularnej do dziś tradycji obdarowywania noworodków srebrnymi łyżeczkami, które mają przynieść szczęście, dobrobyt i długie dostatnie życie. Zwyczaj początki bierze z XIV wieku, gdy w Europie panowała epidemia dżumy. Zamożni ludzie chronili się wówczas przez zarazą stosując srebrne sztućce i zastawy, gdyż już wtedy wiedziano o antybakteryjnych właściwościach kruszcu. I to działało, gdyż odsetek zgonów wśród arystokracji w Wielkiej Brytanii, za czasów panowania dynastii Tudorów, był blisko połowę niższy. Nic zatem dziwnego, że wówczas najbardziej prestiżowym prezentem, jaki mogli ofiarować rodzice chrzestni dziecku, były srebrne łyżeczki. A konkretnie zestaw składający się dwunastu łyżeczek, z których trzonek każdej, wykończony był wizerunkiem jednego z apostołów. Nieco tańszą, choć równie modną alternatywą był zestaw czterech srebrnych łyżeczek reprezentujących ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.  Tradycja była równie popularna w czasach wiktoriańskich.

W połowie XIX wieku podarunek w postaci srebrnej łyżeczki z okazji chrztu był powszechny już nie tylko wśród klas wyższych, ale również i średnich. Widok malca ze srebrem w buzi nie dziwił już nikogo. Zwyczaj w końcu zawitał również i do Polski, a konkretnie do fabryki Józefa Frageta, jedynej do dziś działającej XIX-wiecznej fabryki sreber i platerów w Warszawie.

Srebrne łyżeczki idealnym prezentem dla małego dziecka

Hefra-BABYSPOON-1x1-03-2.jpg
Ofiarowując dziecku srebrną łyżeczkę taką jak chociażby łyżeczka urodzinowa HEFRY „Bocianek” - oprócz przysłowiowego szczęścia - dajemy również praktyczny prezent, który korzystnie wpływa na zdrowie malucha. W dodatku łyżeczkę HEFRY można wybrać spośród wielu wzorów np. bocianka, zegara, misia, kotka lub pieska, a także wygrawerować np. inicjały lub datę urodzenia, by stanowiła niezapomnianą pamiątkę na lata. Taki prezent docenią rodzice dziecka, zwłaszcza, gdy malec zacznie ząbkować, co rusz wkładają łyżeczkę do buzi. To idealny prezent na chrzest lub urodziny. W końcu każdy z nas pragnie dla dziecka wszystkiego, co najlepsze.

Udostępnij

Powiązane artykuły