Śniadanie z HEFRĄ

Śniadanie z HEFRĄ

Opublikowany

Jakie zasady obowiązują podczas najważniejszego posiłku dnia według etykiety savoir-vivre?

HE_161.jpg
O tym, jak istotny jest pierwszy posiłek dnia głosi nawet popularne stare przysłowie - „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Choć w różnych zakątkach świata wygląda ono inaczej, śniadanie powinno być zdrowym i energetycznym posiłkiem, który zapewni organizmowi energię na resztę dnia.
W kręgach biznesowych jest to dobra okazja do przedyskutowania kwestii zawodowych w lekkiej atmosferze. Zgodnie z zasadami savoir-vivre wyróżniamy trzy typy śniadań:
Time-29.jpg
 • prywatne – które zazwyczaj odbywa się w domu z rodziną lub np. w pokoju hotelowym;
 • nieoficjalne – np. podczas konferencji, gdzie jedzenie serwowane jest w postaci np. szwedzkiego stołu;
 • oficjalne – odbywa się po godzinie 12:30 i przypomina obiad. Często serwowane jest w formie bufetu, choć nie jest to regułą.
Podczas oficjalnego śniadania serwowane są lekkie dania obiadowe. Na stole pojawiają się elegancje sztućce obiadowe, oraz tzw. sztućce środka stołu - specjalne do ryb, sałat, czerpak do sosu, czy sztućce deserowe. Ze względu na porę dnia jest to odpowiednik biznesowego lunchu (często nazywanego brunchem od angielskich słów „breakfast” i „lunch”). Dania serwowane mogą być w serwisie talerzowym tzw. niemieckim lub też francuskim, gdy półmiski podawane są z lewej strony gości. Warto też podkreślić, że do śniadania nie wypada serwować alkoholu. Wyjątek stanowi jedynie szampan.

Zasady dotyczące pieczywa

hefra-71.jpg
Przed rozpoczęciem posiłku otrzymamy zazwyczaj koszyk z pieczywem. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie - w sytuacjach oficjalnych chleb należy łamać, nie wolno go natomiast kroić. Ten zwyczaj ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej, gdzie chleb oznacza ciało Chrystusa, dlatego nie należy kroić go ostrym nożem. Nóż przeznaczony do masła charakteryzuje się tępą krawędzią i ma nieco większą powierzchnię do smarowania, niż standardowy nóż.

Popularne rodzaje śniadań na świecie

rapsodia-4.jpg
Ze względu na tradycję i różnorodne upodobanie kulinarne na świecie, śniadanie może różnić się od siebie w wielu krajach. Najpopularniejsze typy to:
 • Kontynentalne
  Uznane za najpopularniejsze. Serwuje się wówczas pieczywo, które smarujemy odpowiednim nożem do masła, miód, dżem oraz kawę i herbatę wraz z odpowiednią zastawą. Rozszerzona wersja może obejmować również wędlinę, ser, jajko (np. na twardo lub w formie jajecznicy), pasztet, parówki lub bekon oraz wybór owoców.
 • Angielskie
  Kaloryczne danie zazwyczaj zawiera jajka (np. sadzone lub na bekonie, czy szynce, w formie jajecznicy lub w koszulkach), bekon, parówki, kiełbasę, white lub black pudding, smażone pieczarki, pomidory (mogą być pieczone), fasolkę w sosie pomidorowym, hash browns (krokieciki w panierce smażone w głębokim tłuszczu), tosty z dżemem (cechą charakterystyczną jest dużo dżemu pomarańczowego), owsiankę lub płatki z mlekiem, kawę, herbatę, soki oraz liczne sosy (np. ketchup, brown sauce, pink sauce itd.)
 • Wiedeńskie
  Cechą charakterystyczną są tu jajka po wiedeńsku, czyli w szklance. Śniadanie tego typu uchodzi za bardzo eleganckie.
 • Amerykańskie
  Zazwyczaj są to naleśniki typu „pancakes” lub francuski tost, które polewa się syropem klonowym. Amerykanie bardzo lubią również jeść „peanut&jelly sandwich”, czyli kanapkę z masłem orzechowym i dżemem.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
„Koziołki” – podstawki pod sztućce HEFRY. Mali bohaterowie stołu

temu

Planując eleganckie przyjęcie przy stole w pierwszej kolejności koncentrujemy się na pięknym obrusie, zastawie stołowej, kwiatach, tym jak posadzić naszych gości, jakie menu zaserwować. Oczywiście myślimy również o różnego rodzaju dekoracjach galanteryjnych – czy stół będzie miał nowoczesny charakter, czy może bardziej tradycyjny, a może połączenie jednego z drugi w bardziej eklektycznej formie. W tym wszystkim warto pamiętać o komforcie naszych gości, który zapewnią nie tylko wygodne krzesła i właściwe rozstawienie zastawy stołowej, ale również drobne elementy dekoracyjne i galanteryjne, które będą zdobić stół, jak również posłużą, ale również będą bardzo praktycznym gadżetem dla gości.
Idealny prezent na I komunię świętą

temu

Prezent z okazji I komunii świętej to bardzo ważna decyzja, przed wyborem której co roku stają rzesze rodziców i gości zaproszonych na uroczystość. Prezent komunijny musi być wartością, którą obdarowane dziecko doceni w dorosłym życiu.Złoty medalik, łańcuszek, krzyżyk, t
Srebro – inwestycja w piękno i przyszłość

temu

Podaruj dziecku szczęście ukryte w srebrnej łyżeczce

temu

Towarzyszące od urodzenia szczęście, dobre zdrowie i pomyślność losu - każdy z nas choć raz poznał w życiu taką osobę. W Polsce mówimy wówczas, że ktoś taki „urodzony jest w czepku”, a w krajach anglosaskich zwykło się określać takie osoby mianem urodzonego ze srebrną łyżeczką w ustach. Oto skąd wzięła się ta piękna legenda. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.